Jauno dzīvokļu projektu
tirgus pārskats
Rīga | 2022 gada I. pusgads
2022. gada pirmajā pusgadā Rīgā jauno projektu tirgū aktivitāte nedaudz palielinās. Salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, dzīvokļu pārdošanas darījumu skaits palielinājies par 0.6%, kas gan ir ievērojami mērenāks, salīdzinot ar darījuma skaita pieaugumu attiecībā pret 2020. gadu, kas sastāda 4.4%.
+0.6%
Darījumu skaits
59.6 - 68.8 kv.m.
Vidējā platība
125 724 eiro 
Vidējā cena

Darījumu skaita samazinājums konstatēts šī gada aprīlī, kad, visticamāk, cilvēki sāka reaģēt uz notikumiem, saistībā ar karadarbību Ukrainā un iestājās apjukums. Taču jau maijā darījumu skaits atkal pamazām nostabilizējās ierastajā līmenī.


Egīls Smilktiņš

Starlex Real Estate vadītājs

Analizējot pārdošanas darījumu tendences dzīvokļiem jaunos projektos Rīgā šī gada pirmos sešos mēnešos, secinām, ka vidējā darījumu summa sastādīja 125 724 eiro.


Vidējā pārdošanas darījumu platība dzīvokļiem jaunajos projektos bijusi no 59,6 līdz 68,8 kvadrātmetri. Salīdzinot pārdošanas darījumu tendences ar attiecīgo periodu pērn, vidējā darījumu summa šobrīd samazinājusies par 1.5%, kā arī par 7.8% samazinājusies vidējā platība.

Jauno projektu reālo pārdošanas darījumu cenas dzīvokļiem Rīgā pieaugušas vidēji par 0.6%, taču piedāvājumā esošo brīvo un šobrīd tirgū ienākošo dzīvokļu cenas palielinājušās vidēji par 20 līdz 30%, atkarībā no projekta atrašanās vietas un būvniecības statusa. Šāda situācija galvenokārt veidojusies būvniecības cenu pieauguma un jauno projektu ierobežotā piedāvājuma dēļ.

Šobrīd, inflācijas, komunālo pakalpojumu un vispārējo cenu pieauguma dēļ ir strauji palielinājies pieprasījums pēc jauniem un energoefektīviem dzīvokļiem, taču piedāvājums nespēj tam tikt līdzi.


Auseklis Sarkans

Starlex Investments partnerisSagaidāms, ka tuvākajos mēnešos cenu izmaiņas turpinās pārsniegt sezonālo svārstību līmeni. Galvenā ietekme uz cenu pārmaiņām joprojām būs saistīta ar pasaules cenu kāpumu energoresursiem un pārtikai, ko lielā mērā ietekmēs ģeopolitiskā spriedze reģionā saistībā ar Krievijas agresiju Ukrainā.


Sagaidāma arī to pakārtotā ietekme uz rūpniecības preču un pakalpojumu cenām. Paredzams, ka 2022. gadā kopumā vidējā gada inflācija varētu sasniegt 15 procentus.

Pieprasītākie dzīvokļi aizvien saglabājas 2-istabu un 3-istabu, tomēr arvien vairāk novērojama tendence pieaugt pieprasījumam un līdz ar to arī darījumu skaitam pēc istabu skaita ziņā un platības ziņā mazākiem dzīvokļiem. Cenu pieaugums novērojams vienlīdzīgs starp visiem dzīvokļu izmēriem
Sagaidāms, ka palielināsies starpība gan pārdošanas, gan īres maksām starp energoefektīviem dzīvokļiem ar augstāku cenu un neenergoefektīviem dzīvokļiem ar zemāku cenu.

Egīls Smilktiņš

Starlex Real Estate vadītājs

Cenas Rīgas jaunos projektos šobrīd ir vidēji no 1 700 līdz 3 200 eiro par vienu kvadrātmetru, atsevišķos ekskluzīvos projektos sasniedzot no 6 000 līdz pat 13 500 eiro par kvadrātmetru. Ņemot vērā prognozēto komunālo izmaksu kāpumu un procenlikmju pieaugumu, sagaidāms, ka palielināsies starpība gan pārdošanas, gan īres maksām starp energoefektīviem dzīvokļiem ar augstāku cenu un neenergoefektīviem dzīvokļiem ar zemāku cenu.
Prognozes 2022 II. pusgadam

Saistībā ar bankas Euribor procentu likmes palielinājumu, visdrīzāk kreditēšanas apjomi samazināsies, jo potenciālie pircēji kā arī bankas rūpīgāk sāks apsvērt kredītmaksas mēneša izmaksas un kādu mājokli var vai nevar atļauties. Samazinoties iespējām iegādāties īpašumu arvien vairāk pieaugs pieprasījums pēc īres īpašumiem.


Nekustamo īpašumu cenas jaunajos projektos visdrīzāk saglabāsies esošajā cenu līmenī vai pieaugs pavisam minimāli, jo vēl joprojām pieprasījums pēc moderniem un un energoefektīviem mājokļiem ir augsts, savukārt to piedāvājums ir ļoti ierobežots. Šobrīd cilvēki vērtē visas kopējās majokļa izmaksas, un jaunajos projektos komunālie maksājumi ir vismaz 3-5 reizes lētāki, kā sērijveida nesiltinātās ēkās un citos neenergoefektīvos projektos.

Pircējam izvēle ar kopējo mēneša maksājumu (kredīta maksājums + komunālo maksajumu izmaksas) izlīdzināsies starp dārgāku dzīvokli energoefektīvā jaunajā projektā vai lētāku dzīvokli neenergoefektīvā dzīvoklī. Tirgū jānotiek atbilstošām cenu korekcijām, lai izveidotos noteikts cenu attiecību līdzsvars starp šiem piedāvājumiem.


Darījumu skaits visticamāk būs mazāks, jo gan ievērojami mazāk būvē jaunos projektus, gan arī jaunajos projektos ir ievērojami pieaugušas cenas. Kā arī kopējie pirmās nepieciešamības izdevumi būs kļuvuši dārgāki pretstatā salīdzinoši mērenākam algu pieaugumam. Līdz ar ko samazināsies iedzīvotāju pirktspēja un pieprasījums pēc tām precēm un pakalpojumiem, kas nav pirmās nepieciešamības. Vairumā gadījumu nekustamā īpašuma pirkumu var atlikt uz noteiktu laiku.


Auseklis Sarkans

Starlex Investments partneris

Savukārt esošā situācijā ir pozitīvs signāls un iespējas potenciālajiem investoriem, kam ir brīvi naudas līdzekļi, lai iegādātos īpašumus bez bankas finansējuma, tādējādi nodrošinot savus finanšu līdzekļus pret augošo inflāciju, kā arī pretim iegūstot pietiekami augstu likviditāti.

Egīls Smilktiņš

Starlex Real Estate vadītājs


Īpašumiem ar zemu energoefektivitāti un augstām sagaidāmajām apkures izmaksām īres maksa var palikt nemainīga vai pat kristies, lai samazinātu kopējā ikmēneša maksājuma slogu uz dzīvokļa īrnieka ikmēneša budžetu. Šādiem īpašumiem katrs gadījums jāskata individuāli un noteikti būs, kuriem cenas var arī celties, tomēr vairumam cenas stagnēs un kādai daļai arī kritīsies.

Īrēt vai pirkt īpašumu dzīvošanai vienmēr ir bijis aktuāls jautājums. Atbilde vienmēr jāskata kā racionāli tā emocionāli. Racionāli skatoties vienmēr jāmeklē izdevīgākais piedāvājums - ja ir izdodas atrast izdevīgu īres dzīvokli, tad iespējams vērts uz kādu laiku izmantot īres dzīvokļa iespējas. Līdzīgi arī atrodot izdevīgu īpašumu pirkšanai. Tomēr jānovērtē arī emocionāli māju sajūta, proti, ja pēc sajūtām tiek atrasts īstais īpašums iegādei, iespējams tā iegāde ir tā vērta jo ar 20 vai 30 gadu kredītu iespējamā ikmēneša pārmaksa bieži var būt vien pāris desmiti euro mēnesī.
Pārskatu sagatavoja
Evita Zemberga
Agija Tiknuse
Iepazīsti visu aktuālāko jauno projektu katalogu