Izpirkums.lv blog

Investīciju objektu tirgus Latvijā | 2022 Q1

Investīciju objektu tirgus Latvijā aizvadītajā gadā bija izteikti aktīvs visos segmentos. Pieaugošās investīcijas nekustamajā īpašumā sekmēja Covid-19 izraisītie apstākļi, pieaugošā inflācija, zemās banku procentu likmes, kā arī potenciāli lielākas peļņas iespējas pret citām Eiropas valstīm un mūsu kaimiņvalstīm.


Pēdējos gados novērojams pieaugošs pieprasījums pēc namīpašumiem pilsētas centrā īres dzīvokļu māju izveidei. Ierobežotā piedāvājuma, lielā pieprasījuma un konkurences rezultātā, namīpašumu pārdošana bieži notiek privāti vienojoties pārdevējam ar pircēju, bez publiskas sludinājumu informācijas. Pieprasītākie ir namīpašumi 2 000 - 5 000 kv.m. platībās, ēkas bez remonta par cenu 600 - 1 000 eiro/kv.m. vai jau pabeigtas ēkas par cenu 1 500 - 2 200 eiro kv.m. Šobrīd vērojama jaunu spēlētāju ienākšanu klasisko īres namu, kā arī mikro dzīvokļu /viesnīcas tipa īres namu segmentā. Renovācijas izmaksu pieaugums šobrīd sastāda 15% - 20% gadā pretstatā jaunu būvniecību izmaksu pieaugumam virs 25% gadā, kas veicinās arvien pieaugošu novecojušu dzīvojamo, biroju vai rūpnīcu ēku renovāciju par dzīvokļu mājām.


Apgrūtinātā loģistika jau tagad sekmē pieaugošās būvmateriālu cenas, kas attīstītājiem apgrūtina gan plānošanu, gan liedz būvēt un pārdot par līdzšinējām cenām, līdz ar to vairāki projekti uz laiku tiks iesaldēti. Visdrīzāk atkal būs izteikts jauno dzīvokļu ēku projektu vakuums un neprognozējam tuvākos gadus cenu samazināšanos jauno projektu segmentā. Līdz šim gada laikā Rīgā tika uzbūvēti ap 2000 jauni dzīvokļi, bet, pieņemot darījumu apjomu uz iedzīvotāju skaitu līdzīgu kā Tallinā un Viļņā, Rīgā būtu nepieciešams uzbūvēt vismaz 5000 - 6000 jaunu dzīvokļu gadā. Šobrīd grūti prognozēt vai jauno dzīvokļu pārdošanas cenu pieaugums tiks līdzi pieaugošajām būvniecības izmaksām, līdz ar ko arvien vairāk attīstītāji izskatīs uzbūvēto dzīvokļu ēku pielāgošanu īres namu vajadzībām ar sagaidāmu 4.5% - 6% īres ienesīgumu gadā.


2022. gads būs izaicinājumu pilns - neskaidrā ģeopolitiskā situācija, strauji pieaugošā inflācija un būvniecības izmaksas, kā arī vairāku desmitu tūkstošu ukraiņu pārcelšanās uz Latviju atstās jūtamu ietekmi uz ekonomiku un nekustamā īpašumu tirgu ne tikai īstermiņā, bet arī ilgtermiņā. Izaicinājumus papildinās iespējas, ātri pielāgojoties un pieņemot lēmumus, iespējams gūt izaugsmi.